Building Partnerships

  Comment Banner July 2010
 

SA Police and Emergency Services Games

 

Congratulations to everyone that competed in the 2010 SA Police and Emergency Services (SAPES) Games.

With the support of the eligible agencies, the 2010 Games again broke all records, increasing approximately 10% in competitor numbers on the 2009 record, with over 1,200 competitors.

A list of all medal winners from the CFS, MFS, SES and SAFECOM appears below.

  Country Fire Service (CFS) medal winners
  Richard Davis - Ten pin bowling, 1 silver, Mick Furnell - Angling, 1 bronze, Dirk Gardener - Stair race, 2 gold,1 silver, Kain Gardner - Cycling, Criterium, 1 gold, 2 silver, Mountain bikes, 1 gold, Judith Hackett -Equestrian, 1 silver, Andrew Jackson - 10km road run, 1 gold, Indoor rowing, 1 gold, Stair race - 1 gold, Track and field, 4 gold, Daniel Jackson - Indoor rowing, 1 gold, Stair race, 1 bronze, Track and field, 4 gold, John Jackson - Cycling, Hill climb, 1 gold, Indoor rowing, 1 gold,1 silver, Stair race, 1 silver, Track and field - 3 silver, Carol Kennedy - Equestrian, 1 bronze - Equestrian, 1 bronze, Kerri Law - Equestrian, 2 silver,1 bronze,  Gavin Lutze - 10km road run, 1 bronze, Triathlon, 1 silver, Colin Milton - Lawn bowls, 1 bronze, Joylene Milton - Lawn bowls, 1 bronze, Margaret Pearce - Equestrian, 1 gold, 1 silver, 1 bronze, 10km road run, 1 silver, Eliza Pedley - Equestrian, 3 silver, Track and field, 1 silver, Christine Phipps - Equestrian, 1 bronze, Neisha Shanko - Equestrian, 1 bronze, Garry Talbot - Clay target, 3 bronze, Marianne Talbot - Clay target, 2 gold, 1 bronze, Ian Tanner - Track and Field, 5 gold, 2 silver, Megan Wallis - Clay target, 1 gold, 1 bronze, Neil Wallis - Squash, 1 bronze.
  Metropolitan Fire Service (MFS) medal winners
  Russell Bentley - Surfing, 1 bronze, Baden Brosnan - Cycling, Criterium, 1 gold, B Shift - Basketball, 1 bronze, Adrienne Clarke - Track and field, 1 gold, Craig Davey - Tennis, 1 silver, 1 bronze, Andrew Dillon - Swimming, 5 gold, Flaming Ropes - Tug-o-war, 1 gold, 1 silver, Chris Fryer - Cycling, Hill climb, 1 gold, Mike Gainer - Road run, 10 km, 1 silver, Indoor rowing, 1 gold, Stair race, 1 silver, Andy Hayden - Surfing, 1 gold, Dave Heard - Mountain bikes, 1 silver, Colin Heinjus - Surfing, 1 silver, William Hoey - Surfing, 1 silver, 1 bronze, Michael Hogben - Triathlon, 1 gold, Swimming, 2 gold, 3 silver, David Kubler - Cycling, Criterium, 1 gold, Cycling, Hill climb, 1 gold, Mountain bikes, 1 silver, Allan Lewis - Golf, 1 silver, Andrew Lindsay - Surfing, 1 bronze, Colin Lindsay - Swimming, 6 gold,1 silver, Anthony Long - Ten pin bowling, 4 gold, 1 bronze, John McTier - Mountain bikes, 1 silver, MFS Tri B - Triathlon, 1 silver, MIA - Paintball, 1 gold, Sally Michellmore - Indoor rowing, 1 gold, Jason Noble - Track and field, 2 gold, Mick Pearce - Angling, 1 silver, Angus Poole - Angling, Surfing, 1 bronze, Prestige - Basketball, 1 gold, Qbar - Triathlon, 1 gold, Darren Scott - Surfing, 1 silver, Paul Scuteri - Cycling, Criterium, 1 gold, Keith Sherring - Cycling, Hill climb, 1 silver, Mountain bikes, 1 gold, Mark Shields - Surfing, 1 gold, I silver, Shane Stanley - Tennis, 2 bronze, Angus Turnbull - Triathlon, 1 gold, Ray Veal - Swimming, 5 gold, Woodville B1 - Triathlon, 1 bronze.
  State Emergency Service (SES) medal winners
  Darren Beck - Shooting 2 gold, Tony Brown, Michael Geeves, Gordon Hartley and Ernie Irwin - Lawn bowls, 1 gold, Darren Clarke - Track and field, 1 gold, Enfield SES - 1 bronze, Hayden Feder - Shooting, 1 gold, 1 silver, 2 bronze, Sue Gage - Shooting, 1 bronze, Judith Hackett - Equestrian, 2 gold, 3 silver and 2 bronze, Grant Huddleston, Brent Easson, John Lawrence (Western Adelaide SES) - Mountainbiking, bronze, Brian Hunter - Ten pin bowling, B grade, 1 bronze, Rachell Incoll  - Equestrian, 4 gold, 2 bronze, Narelle Kavanagh - Rowing, 1 gold, Diedra Klemm - Table tennis, 1 gold, Laura SES Silhouette Slayers - 1 bronze, John Lawrence - Cross Country run, 1 gold, Athletics, 1 gold, Metro South SES - Cross Country, 2 gold, 2 silver, Metro South Unit -Dragon boat racing, 1 silver, 1 bronze, Melinda Nietschke - Equestrian, 3 silver, 3 bronze, Noarlunga - Paintball, 1 bronze, Eliza Pedley - Equestrian,1 Gold, 4 Silver, Christine Phipps - Equestrian -2 gold, 2 silver, 1 bronze, Frank Schoen - Cycling, 2 gold, 1 silver, Western Adelaide SES - Shooting, 1 silver, Toni Young - Equestrian, 3 gold, 1 silver, 1 bronze.
  SAFECOM medal winners
  Mark Dawson - Cycling, 1 bronze, Athletics, 2 gold, 3 silver, Stair race, 1 gold, Phil Harrison - Athletics, 7 gold, 2 silver, Mike Pearce - Swimming, 2 gold, 2 silver, Terry Price - Swimming, 2 gold,1 silver.
 
120710 MFS medal winners 120710 SES medal winners
The MFS swimming team. From left - Michael Hogben, Andrew Dillon, Colin Lindsay and Ray Veal. The team took gold in both the 100 and 200 metres relay events. Western Adelaide SES and Metro South SES mountain bikers with their medals.
 

Comment divider line

Back to Award Nominations Contents Forward to Seamless Integration